Ostatní

Homo sapiens a předsudky

29. prosince 2016 v 21:31 | Marka
Dlouho jsem nic na blog nenapsala, protože jsem moc nevěděla o čem psát. Raději nenapíšu nic, abych nepsala prázdná slova, anebo úplné bláboly. Jenže před chvílí jsem otevřela facebook, kde na mě vyskakují nerůznější obrázky ze skupin/stránek, které mám nalajkované. Jelikož jsem přivrženec tvrdších stylů (hudby, ke které se tak trochu váže i vkus oblíkání a životní styl) a obdivovatel různých zásahů do vzhledu, mám zeď na facebooku plnou dredů, tetování, piercingů a někdy až dost extrémních věcí. Sama o sobě by mi nevadilo mít něco z toho, nevadilo by mi, kdyby můj životní partner měl něco z toho (a že on to plánuje), avšak nemusel by zacházet až do krajností, které hraničí s mým vkusem. Ale pak tu jsou lidi, kteří smýšlejí absolutně opačně než já.
Je pravda, že mě občas překvapí, do jakých extrémů až lidská mysl zajde, ale je to jejich tělo, že? Jen se mi nelíbí, že naše společnost si říká vyspělá, když nejsou lidé schopni tolerance vystupování jedince, který chce být tak trochu jiný. Nelibí se mi, že někdo odsuzuje za to, že někdo nějak vypadá. Vždyť je to jejich tělo. Dokud to neuráží člověka okolo, nezasahuje to do naší svobody. Tak proč někoho schazovat? Já chápu, že jsme zvyklý, když se nám něco nelíbí, dát to najevo - a kde pak víc než anonymně (i neanonymně) na internetu -, ale není to tak trochu padlý na hlavu? Vždyť vy zajdete za roh a už o tom nic nevíte, zapomenete, že je nějaký člověk, kterému jste právě napsali, že je "fuj". Ale on to bude vědět ještě několik dnů/týdnů/měsíců/let poté. Tak proč se tím vůbec zabýváte?
Pak tu je ještě důvod, proč se někdo věnuje bodytuningu. Někdo chce vypadat jinak něž všichni ostatní, někteří chtějí být "in" (tzn. peříčko, nekonečno, lapače a ptáčci). Někdo si tím kompenzuje psychickou újmu, anebo se snaží přesvědčit, že všechno zvládne. Někdo miluje bolest. A vy nemůžete vědět, proč to dělá. Nedávno jsem četla na facebooku u extrémní fotky jedné ženy, jak je ošklivá, že to přehnala a tak. Mě se to taky nelíbilo. Měla na hlavě umělé implantáty jako rohy, potetovaný celý obličej a krk, jako by byla ještěrem, a několik piercingů. Ano, našlo se pár lidí, kteří ji neznají, kteří měli potřebu, psát do komentářů, které si v životě nepřečte, že by to neměla tak moc přehánět. Ale nevěděli, proč. Ano, spoustu zákroků podstoupit nemusela, ale chtěla. Její bývalý manžel jí rozbil obličej tak moc, že musela jí na plastickou operaci. Podle všeho žila v domácím násilí nějaký čas a nyní je vzorem pro ženy, které zažívají to stejné, že se z toho dostanou. Tetování pro ní bylo jedno z řešení, jak překrýt jizvy. Takže nakonec ji v komentářích museli i obdivovat, protože na tohle nemá jen tak někdo odvahu.
V dnešní době, kdy spousta lidí chce tetování, protože to je moderní, se stejně tyhle pokrytci najdou a mají tendenci schazovat ostatní. Chápu, když chce někdo poradit někomu lepšího tatéra, aby mu přetetoval hrůzu, co vznikla pod rukou nevzkušeného, ale zbytečně psát nekonstruktivní kritiku typu "blé" nebo "fuj", mi skutečně nepřipadá inteligentní. Takže proč si vlastně říkáme homo sapiens?

1. Tetování
Tetování může být taky extrémní, ale momentálně mám na mysli tetování, které nespadá do této kolonky. Každý to vidí jinak, ale pro mě to není extrém, dokud těch tetování není moc, anebo z vás není jedna velká potetovaná skrvna. Osobně se mi líbí i velká tetování a jedno mám už vymyšlené. Jednou si ho nechám vytetovat přes celé stehno. Myslím si, že by si člověk měl dávat tetování takové, aby ho neomrzelo po pár dnech. Takže se skrytým symbolem. Ovšem někdo si to chce nechat vytetovat, jen protože se mu to líbí a proti tomu nic taky nemám. Jen bych nechtěla na těle nosit do konce života něco, co tam má dalších milion lidí. Dokonce se mi líbí styl jednoho tatéra z Brna a plánuju, že mi to vytetuje on. Má i dobré návrhy. Tady je jeho instagram.
AlexMitchell Tattoo

Tygr - W. Blake

14. prosince 2016 v 16:48 | Marka
Tento článek jsem se rozhodla napsat ještě před tím, než napíšu článek o tom, proč jsem si vybrala název blogu "Tiger's dreams". Nebudu zde vypisovat nějaký dlouhý román, ale poukážu na báseň, jejíž začátek můžete znát z televizního seriálu "Mentalista". Mám ráda tuhle báseň, protože mi říká spoustu věcí naráz. Kdykoliv ji slyším znovu, zamýšlím se nad tím tématem z jiného úhlu. Přilnula mi k srdci i tím, že jsem četla Tygří ságu od Colleen Huck. Když pominu jazyk, kterým byla báseň napsaná, mám ráda i symbol toho, co slova v jejím obsahu znamenají. Nevím, jestli to takhle dává smysl, ale důležité je, že je to pro mě úžasná báseň, jedna z nejlepších. Taky jsem se ji učila jednu dobu nazpaměť.
Myslím, že existuje více překladů, avšak já mám nejraději tento.

Tygr

W. Blake (1757 - 1827)
Přeložil Jiří Josek

Tygře, tygře planoucí,
Lesem černým za noci,
Čí ruka nesmrtelná
Stvořila krásu tak děsivou?

Kde oheň tvých očí plál?
U nebe či v jícnu skal?
Kdo na křídlech dal se v let
A trouf si pro něj doletět?

Čípak um a čí síla
Srdce tvé oživila?
A když to srdce začlo bít,
Kdo nebál se je uchopit?

Kdo do pece tvůj mozek dal?
A kladivem tě vykoval?
Na kovadlinu když tě nes,
Kdo nepocítil hrůzný děs?

Když hvězdy seslaly houf střel,
Pláč deště vesmír pozastřel,
Zda usmál se nad dílem svým?
Beránka tvůrce byl tvůrcem tvým?

Tygře, tygře planoucí,
Lesem černým za noci,
Čí ruka nesmrtelná
Tvou hrůznou krásu stvořila?

The Tigre

W. Blake
Tiger! Tiger! burning bright
In the forest of the night
What immortal hand or eye
Could frame thy fearful symmetry?

In what distant deeps or skies
Burnt the fire of thine eyes?
On what wings dare he aspire?
What the hand dare seize the fire?

And What shoulder, and what art,
Could twist the sinews of thy heart?
And when thy heart began to beat,
What dread hand? and what dread feet?

What the hammer? what the chain?
In what furnace was thy brain?
What the anvil? what dread grasp
Dare its deadly terrors clasp?

When the stars threw down their spears,
And watered heaven with their tears,
Did he smile his work to see?
Did he who made the lamb make thee?

Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye
Dare frame thy fearful symmetry?

 
 

Reklama