Vertigo od Patrika Girgleho (můj názor)

26. prosince 2016 v 12:04 | Marka |  Rady, tipy
Vertigo od Patrik GirgleVertigo
Patrik Girgle

Protože ne každá kniha má být vzrušujícím dramatem, které vás nadchne tak moc, že nemůžete spát. Některé mají jen zanechat stopu ve vašich myslích. Vzpomeňte si, až vás zase nějaký příběh zklame.

Spoiler (jen lehce, ale přeci jenom - neprozdradím konec knihy, ale část příběhu)
Rozhodla jsem se napsat na blog o knížce. Nebudu to dělat asi často, protože nemám zas tolik času na čtení, ačkoliv čtu ráda. Tuhle knihu jsem dostala pod stromek (jak jinak taky, že jo) od sestry. Sestra slaví Vánoce ve Slovinsku, takže jsme to slavili již 22. 12. a já ji stihla přečíst do Štědrého večera. Kniha nesčítala mnoho stránek (140), a proto jsem ji měla přečtenou rychle. Nechtěla jsem ji mít ale přečtenou za jeden den a - upřímně - není to knížka přečtená na jeden nádech. Jenže mně se přesto líbila. Je napsaná poutavě, ačkoliv málokdo píše takovýmhle stylem, tak proč do prčic se čte tak pomalu? Možná proto, že člověk potřebuje chvíli na to, aby nad tím přemýšlel. A taky možná protože jsem od toho odbíhala, abych mamce mohla pomoct. Každopádně je to příběh o Dušanovi, který proplouvá životem. Není tam moc děje. Prostě popisování dospívání, nejistoty, nudy a prvních lásek, které formují naše vztahy do budoucna. Vertigo se mi líbilo, ačkoliv odplulo stejně nenápadně, jako připlulo. Stejně jako Dušanovy ryby, které rád chytal (něco podobného jsem četla na recenzích, takže to není z mé hlavy). Byl to přesně ten typ příběhu, který nemá silný děj, který nemá nic, co by připomínalo velké příběhy, ale nakonci vás mají zasáhnout pocity. A to se po přečtení epilogu autorovi neskutečně povedlo. Smíšené pocity, závrať, lítost, anebo touha vrátit se zpět na začátek. Myslím, že pokud budete mít možnost, měli byste si přečíst knihu. Protože ne každá kniha má být vzrušujícím dramatem, které vás nadchne tak moc, že nemůžete spát. Některé mají jen zanechat stopu ve vašich myslích. Stejně jako ryby a vertigo v knížce, tak i pocity pomaluju připlujoua zase lehce odplujou, ale na pamatovat si na ně budete. Vzpomeňte si, až vás zase nějaký příběh zklame.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lady -A Lady -A | Web | 26. prosince 2016 v 20:46 | Reagovat

Zdravím a přeji krásný večer. :)

Tuto knihu jsem vůbec nepostřehla, i když jsem knihomol. Možná si ji seženu a přečtu, i když nejsem si zcela jistá. :) Jak se říká, musíš si přečíst i knihy, které nejsou nic moc, abys poznala a dokázala ocenit kvalitu. :)

Doufám, že si užíváš tyto svátky, nebylo ti příliš zle z dobré štředrovečerní večeře a pod stromečkem si našla dárečky, které potěší u srdíčka, sice Vánoce nejsou o dárcích, to víme každý, ale i drobnost potěší, určitě.

Děkuji Ti, za krásné komentáře. Je radost je číst, vždy mě pohladí na duši. :)

Měj se zatím krásně a pa! :)

S přáním krásného pohodového večera,
Lady -A

2 Lady -A Lady -A | Web | 26. prosince 2016 v 22:46 | Reagovat

Děkuji Ti za tvé rozsáhlé komentáře k dvěma částem mé povídky, doufám, že jsem ti osvětlila, co ti možná nebylo zcela z textu jasné. :) Určitě, mě tvá jakási objektivní kritika neurazila a ani nic podobného. :) Důvody, jak píši, proč tak píši a co zřejmě pro tebe není tolik známé jsem tak trochu objasnila v mých komentářích. :) Doufám, že si nebudeš myslet nějaké zlé věci o mně, ale jelikož jsem autorkou daného textu, tak mám trochu jiný pohled, na celou situaci, která se v dané povídce bude dít a jelikož to není celistvý text, tak  mi přijde, že není zcela pochopen. :)

Uvažuji tedy nad tím, že tyto části stáhnu z publikovaných článků a udělám si svou korekturu a hlavně dopíši to celé se vším všudy, aby se právě tyto nesrovnalosti a nepochopení textu nestaly zbytečným terčem do očí. :-D :D

Ale ještě jednou, děkuji Ti. :) A věř mi, své texty mám ověřené u lidí, kteří se zabývájí psaním nejen skrz vyučování, ale i samotné psaní, že jsou dobré, ale ty to posuzovali, jako celistvý text. :) Tak třeba jednou se na mém blogu taky ukáže celá povídky. :)

Měj se krásně. :)

3 cincina cincina | Web | 27. prosince 2016 v 19:10 | Reagovat

Kolem téhle knížky v práci často kroužím, ale pořád jsem si ji neošahala a ani ta obálka mě ani nijak nezaujala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama